Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


1. Sipariş Nasıl Verebilirim?

Dilerseniz siparişinizi 444 6 934 nolu hattını arayarak müşteri hizmetleri ekimizin yardımını alarak siparişinizi verebilirsiniz, dilerseniz www.nefisdemet.com web sitesini ziyaret ederek beğenmiş olduğunuz ürünü sepete aktararak tüm sipariş adımlarını (ek ürün, gönderici bilgileri, alıcı bilgileri, ödeme vs gibi adımlar) dikkatlice izleyerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.


2. İndirim kodumu nasıl kullanabilirim?

İndirim kodunuzu; www.nefisdemet.com web sitesinde sepet adımında yer alan İndirim Kodu bölümüne girmeniz yeterlidir.


3.  Siparişimin durumunu nasıl kontrol edebilirim?

Dilerseniz 444 6 934 nolu hattını arayarak müşteri hizmetleri ekibimizden siparişinizin durumunu hakkında bilgi alabilirsiniz veya web sitemizin ana sayfasında yer alan ''Sipariş Takibi'' bölümünden takip edebilirsiniz. Siparişiniz kargo ile gönderiliyorsa kargoya verildikten sonra, sipariş takip bölümünde yer alan kargo takip linkine tıklayarak kargo durumunu detaylı olarak görebilirsiniz.


4. Ürünlerinizi önceden hazırlayıp stokluyor musunuz?

Tüm ürün çeşitlerimiz el yapımı olup siparişe özel olarak/sipariş üzerine hazırlanmaktadır.


5. Ürünlerinizde hangi ham maddeyi kullanıyorsunuz?

Tüm ürünlerimizde yüzde yüz doğal GDO’lu olmayan, katkı maddesini içermeyen ham maddeleri kullanılmaktadır.


6. Ürünlerinizde bitki ya da hayvan yağı bulunuyor mu?

Ürünlerimizde asla nebati veya hayvani yağ kullanılmaz. Bu bizim ürünlerimizi diğer benzer ürünlerden ayıran en önemli özelliktir. Lezzetindeki farklılık da buradan gelir. Tattığınızda yenilebilir meyve, kek, kurabiye ve truffle sepetlerimizin lezzeti uzun süre damağınızda kalacaktır.


7. Teslimat ücreti ne kadar?

Şubelerimizin bulunduğu şehirlerde teslimat ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. Şubelerimizin bulunmadığı illerde anlaşmalı kargo şirketi ile gönderim sağlanmaktadır. Kargolu teslimat ücreti 10 TL’dir (KDV dahil).


8. Siparişimin ödemesini nasıl yapabilirim?

Dilerseniz kredi kartı, banka kartı ile online veya 444 6 934 nolu hattını arayarak müşteri hizmetleri ekibimizden yardımını alarak ödemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca Havale/EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Banka hesaplarımızı bu linkte görebilirsiniz: burada link yer alır. Dilerseniz şubemizde sipariş oluşturup nakit, kredi kartı veya banka kartı ile ödemenizi yapabilirsiniz.


9. Online olarak sitenizde kredi kartı veya banka kartı kullanmak güvenli midir?

Kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için çok önemlidir. Bu sebeple sepet adımından, ödeme sürecinin sonuna kadar gerçeklesen tüm işlemleriniz üncü şahısların erişimine karşı SSL sertifikası ile korunmaktadır. Ödeme esnasında kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde üncü şahıslar tarafından görülememekte ve şirketimiz tarafından kayıt edilmemektedir.


10. Taksit seçenekleriniz var mı?

Taksit seçeneklerimiz maalesef yoktur.


11. Sipariş teslimi sırasında alıcı yerinde yoksa?

Alıcı yerinde değilse aranır ve teslimat hakkında bilgilendirilir. Alıcı ulaşılamıyorsa siparişiniz varsa apartman görevlisi, komşu, güvenlik görevlisi veya iş arkadaşlarına bırakılır. Eğer apartman görevlisi, komşu, güvenlik görevlisi veya iş arkadaşları ürün almayı kabul etmiyorsa siparişiniz şubemize geri getirilir. Akşama kadar şubemizde bekletilir. Alınmayan veya ikici adrese yönlendirilmeyen ürün imha edilir. Para iadesi yapılamaz. Detaylı bilgi için Teslimat Koşulları sayfamızı ziyaret ediniz: burada link yer alır.


12. Teslimatı yapılan üründen memnun kalmazsam nasıl ilerlemeliyim?

Üründen memnun kalmadığınız durumda, 444 6 934 numaralı müşteri hizmetleri ekimizi arayarak veya internet sitemizin ana sayfasında yer alan canlı destek hizmetimizden konu ile ilgili destek alabilirsiniz. Kargo ile teslim edilen ürünleri faturanın arkasında bulunan iade formunu doldurarak kargo ile iade edebilirsiniz.


13. Sipariş verdikten sonra değişiklik yapabilir miyim?

Siparişiniz "hazırlanıyor" aşamasına alınmadan önce değişiklik yapabilirsiniz. "Hazırlanıyor" aşamasında olan siparişleriniz için 444 6 934 numaralı müşteri hizmetleri ekibimizi arayarak talebinizi iletebilir veya ana sayfasında yer alan canlı destek bölümünden yardım alabilirsiniz.


14. Siparişimin iptalini gerçekleştirirsem hesabıma kaç günde ücret iadesi yapılır?

Kredi kartı ile yapılan ödemeler iptal edildikten sonra 7-10 iş günü içerisinde iade edilmektedir. Havale-EFT yolu ile ödenen siparişlerin iptalinden sonra havale hesap bilgilerinizi aktarmanız gerekmektedir. Havale/EFT iadeleri 2 iş günü içerisinde hesabınıza yansımaktadır. Kargo teslimatlı ürünler eğer kargoya verildiyse ve iptal edilecekse kargodan geri çekilir. Ürün geri döndükten sonra ücret iadesi yapılır. Ürünün kargodan geri dönme süreci tahmini 1-3 iş günüdür. Buna ek olarak gelen ürünün para iadesi 7-10 iş günü içerisinde hesabınıza yansır.